14 Oct

Permakamp’ta Dev Mantar

Permakamp’ta Dev Mantar

Permakamp’ta yine bir yağmur sonrası topraktan mantarlar fışkırmıştı. Geçen hafta sonu arazide peyda olan bu mantarlardan biri de büyüdükçe büyümüş ve devleşmişti. Şemsiye mantarı ya da Turna bacağı diye adlandırılan Macrolepiota procera türünden bir mantardı.

Bu mantar Şirinlere ev olur muydu bilemeyiz :) Bir baykuşu yağmurdan koruyabilir mi onu da bilemeyiz* :) Ancak bu şemsiye mantarı yaklaşık 25cm çapı ve 40cm yüksekliği ile bugüne kadar dokunduğumuz en büyük mantarlardan biriydi. Elbette daha fazla da büyüyebiliyorlar, şemsiye mantarlarının çapları 40-50cm’ye kadar erişebiliyor.

* Şemsiye mantarı Polonya’da Sowa olarak -Lehçede baykuş anlamında- bilinir.

Mantarlar orman ekolojik ortamlarındaki sinir sisteminin meyveleridir ve onlar aynı zamanda doğanın bilgeliğini de temsil ediyorlar. Biraz araştırırsanız dünyanın en büyük canlısının da bir mantar (fungi) olduğunu görecek ve şaşıracaksınız. Yani bir mavi balina ya da bir dinozor değil :)

Permakamp’ta hayat bulan mantarların da bu aralar bir envanterini çıkarmaya karar verdik. Hatta çıkan her tür için minik birer resimli bilgilendirme tabelası da çakacağız fışkırdıkları yerlere. Çocuklarımız mantarları şimdiden tanımaya başlasınlar, doğanın ne denli güzel mucizeleri olduğunu görsünler diye :)

Mantarları sevelim ve kucaklayalım :)

Permakamp’tan herkese kucak dolusu sevgiler.

 

Read 3869 times Last modified on Saturday, 21 October 2017 17:24

Haber Postası

captcha 

Hakkımızda

Permakamp
Sınırlı Sorumlu Riva Tüketim
Kooperatifi

V.D. - Zincirlikuyu 7280400079
Adres - Gülbahar Mh. Avni Dilligil Sk. Akün Apt. No:20/4
İletişim : info@permakamp.com