02 Giu

Permakamp Günü Ne demektir?

Katılımcılarımız ve gönüllülerimiz arasında en çok sorulan sorulardan biride Permakamp Günü üzerinde yoğunlaşıyor. Bu yazı ile aslında bu günün ne demek olduğuna açıklık getirelim dedik. Permakamp, kurucuları tarafında gerekli sorumluluklar alınarak gerekli yatırımlar yapılarak kurulmuş Tüketici Destekli uygulama ve doğal yaşam oluşumu. Bizler aslında hayalimizde olan yerleri yada birlikleri kurabilmek için bir tecrübe oluşturmaya çalışıyoruz.

Sorulan sorulara cevaplar, çıkan aksiliklere, eksikliklere çözümler bulmak amacındayız. Yani karşımıza çıkan sorunların bir kısmını önceden tahmin edebilsek bile bir kısmını öngörememiş olabiliyoruz. Bazı eksiklikleri ise gözlemleyemediğimizden uzun süre tekrar etmekteyiz. Taa ki bizi bu konuda biri uyarana kadar.

 Tüm bunları içtenlikle karşılıyor ve çözümü isteyip istemediğimize gerekli olup olmadığına bakıyoruz. Önceliğine karar verip istersek çözüm adımı atıyor, istersek rafa kaldırıyoruz şimdilik.

Şimdi bunları biraz daha anlaşılır hale getirelim. Permakamp Mono kültür bir yer değil öncelikle. Tek tür insan yok, tek tür ilgi alanımız yok, tek tür eğitimimiz yok. Bu uzun soluklu bir süreç.

Tarım, su, eğitim, Permakültür, çocuk, toprak, sosyal ağ, tecrübe vs. ana ilgi alanlarımız. Biz bunları yaparken gerçek üretim ve gerçek sorumluluk kurallarını uygulamak zorunda kalıyoruz. Yani hangi gün hangi işi yapacağımız belli olsa da anlık olarak ve çıkan aksiliklere göre program değiştirmeye zorunlu olabiliyoruz.

Çünkü o gün fide şaşırtmak için gelmesi gereken 5 gönüllü gelmediğinde ağaç dikecek diye planladığımız kişileri öncelikli işimize atamak zorunda kalıyoruz.

Katılımcılarımızı işlerimizin içine hızlıca sokmak istiyoruz. Çünkü deneyimlemenin bir ekranda bir şeyi okuyup, dinleyip öğrenmeye çalışmaktan farkı var. Bizler bunu her gün onlarca kez test etme fırsatı bulduk.

Katılımcılarımız için şunları özellikle yazmak istiyorum. Öncelikle Permakamp hizmet sunan bir yer değildir. Paylaşım yeridir. Sizler ve bizler ortak olarak bazı giderleri ve bazı faydaları paylaşıyoruz. Katıldığınız gün hangisi ise ve o gün Permakamp’ta ne iş varsa katılmanızı bekliyoruz. Fakat bunu yapmanız ya da yapmamanız size bağlıdır. Kimi hafta gerçekten sadece hamakta oturmak istiyor olabilirsiniz. Tembellikte bir haktır.

Çünkü bizler bile bazen işler karşısında sadece oturmak istiyoruz. Bu durumda özellikle katılımcılara tavsiyem enerjik oldukları ve çalışmaya hazır oldukları hafta sonlarında Permakamp’a katılmalarıdır.

Fakat şunu söylemek zorundayım. Gerçekten dinlenmek istiyorsanız kendinizi Permakamp işlerine bırakın. Akşam yatağınıza yattığınızda çok farklı bir gün geçirmiş olmanın enerjisini hissedeceksiniz.

Aileniz içinde aynı şeyler geçerlidir. Çocuğunuzu diğer ailelelerin ve kurucu ailelerin çocuklarına, Permakamp’ın büyülü seçeneklerine bırakın. Başlangıçta zorlansa bile bu onda yaratıcı bir kapının açılmasına olanak sağlacaktır.  Birkaç kez geldikten sonra çocuğunuzu sadece yemek yerken görebileceksin. Bunu bir fikir olarak ortaya koymamızın üzerinden tam 6 yıl geçti. Çok kez test ettik. Bize güvenin.

Sadece çocuğunuzun yeteneklerini siz biliyorsunuz en iyi. Deneyimlemesini engellemeden onun güvenli işler yapmasını sağlamak sizin ssorumluluğunuzdadır unutmayın. Tecrübe arttıkça artık kontrolleriniz de azalır. Ama daha önce korumasız alanlarda tecrübesi az olan çocukları, tecrübeleri artana kadar gözlemlemek gerekir.

Kısaca Permakamp günü önceden tasarlanabilen bir gün değildir. Ortak üretmeye, paylaşmaya, deneyimlemeye, öğrenmeye, muhabbete, başarısız olabilmeye, tekrar denemeye üzülmeye, sevinmeye, hayal etmeye, hayal ettiğini paylaşmaya, gerçekleştirmeye fırsat tanımaktır. Bunu yaparken programları dışlayıp anı yaşamaya anı değiştirmeye, durmaya, bakmaya, yeniden plan yapmaya hazır olmalısınız.

Sizin için sıradışı gelen bir tuvaleti kullanmaya, burada gördüğünüz bir aksiliği düzeltmeye, temizlemeye doğaya ve bize emeğinizi hediye etmeye hazır olmalısınız. Kurucular işte sizi o gün misafir ederek tam olarak size bunu armağan ediyorlar. Anlarını, tecrübelerini, alanlarını size hediye ediyorlar. Sizinde bunu şükran ile karşılayıp çoğaltmanız mümkün. Seçenekleri kaçırmayın.

Elinizden ne geliyorsa yapın. Çünkü biz elimizden geleni yapıp evrene hediye etmekten mutluyuz.

Usta Uggway ‘in söylediği gibi “ne kadar alırsan o kadar azalırsın”.  

Permakamp için ödenen katkı payı da çok büyük bir emeğin paylaşılmasından başka bir ayrıntı değildir bizim için. Ahlaki ve etik kaygılarla belirlenir ve hakkaniyetlidir.

Fotoğrafaları en baştan buna süreç ve emeği gözlemleyebilmenzi için geniş zamana yayılacak şekilde seçtik.

İyi seyirler

Alpay Oğuş

 

Read 13033 times Last modified on Giovedì, 02 Giugno 2016 12:10

Haber Postası

captcha 

Hakkımızda

S.S.Permakamp
Riva Tüketim Kooperatifi

V.D. - Zincirlikuyu 7280400079
Adres - Gülbahar Mh. Avni Dilligil Sk. Akün Apt. No:20/4
İletişim : info@permakamp.com