image

Öğretmeniz Doğa Programı Nedir ?

Permakamp Projemizin en önemli konularından biri Çocuklar. Çocuklarımızda doğa farkındalığını arttırmak ve öğrenme biçimi olarak gözlem ve içsel doğal süreçlerini kullanarak deneyimsel öğrenmelerini tetikleyecek ortamlar ve programlar oluşturmaya odaklanıyoruz.

Öncelikle kendi çocuklarımız için uyguladığımız ‘Her Türlü Hava Koşulunda Açık Havada Buluşma’ etkinliklerini, Permakamp'a günlük katılım ile gelmek isteyen okulların ihtiyaçlarını gözeterek 6 Temalı bir program haline dönüştürdük.

Kısaca bu programda yaşamayı, bakmayı, duymayı, beslenmeyi, korunmayı, yardımlaşmayı, paylaşmayı Doğadan öğrenmeye çalışacağız.

Temalarımız

Öğretmenimiz Doğa Programımız, okulların tercihine göre uygulanabilecek 6 ayrı tema önerir. Her tema İçerisinde 4 ayrı atölyeyi barındıracaktır. Sabah kahvaltı sonrası 2 atölye ve öğlenden sonra 2 atölye olmak koşulu ile tüm gün bu atölyeler uygulanır. Dögüsel sistemimiz sebebi ile okul sayısı 60 kişi olsa bile her atölyede en fazla 15 çocuk olacağından yüksek verimlilik amaçlanmaktadır.

-Çiftçi Çocuklar Teması
-Evde Bahçecilik Teması
-Dostumuz hayvanlar Teması
-Ağaç ve Mantarlar Teması
-Atölye ve Çocuk Teması
-Çocuklar için Permakültür Uygulamaları

image

"Öğretmenimiz Doğa Programı" ile bağlantılı diğer Projelerimiz

Permakamp içinde yaptığımız Projelerin hep bir çok fonksiyonu olmasına özen gösteriyoruz. Çocuklar kişisel olarak gelişirken Sağlıklı gıdaya ulaşmayı, kamp yapmayı, çiftçiliği öğrenebilirmi.

Permakamp Günü

Permakamp Günü

Yerleşkemizde gün boyunca bir sürü işimiz olur. Muhtar bunları bilir ve takip eder. Sizde değişik ve öğrenme, uygulama dolu bir gün geçirip farklı bir dinlenmeye adım atarsınız. Muhtarı takip edin... 
Ekolojik Kamplar

Ekolojik Kamplar

Kamp yapmak her çocuğun hayali. Gıdanız da Ekolojik olabiliyorsa ne güzel. Yazın başlaması ile Ekolojik kamplarımızda başlıyor.
Gıda Birliğimiz

Gıda Birliğimiz

Gıdasının sorumluluğunu alan çocuklarımız olsun istiyoruz. Evimizde adaletli ve temiz gıda tüketmek istiyoruz. Koperatifimiz bu amaçla kuruldu. 
Yeşil Okul

Yeşil Okul

Permakamp'ı oluşturan tüm bileşenleri ya da ayrı parçaları hakkında oluşmuş tecrübemizle Okulunuzda ortak çalışma üretebiliriz.

PERMAKAMP'TA NELER VAR?

Bu alanları çok amaçlı olarak kullanmaktayız. Bir şeyin tek görevi olması biza kaynak ve zaman ısrafı olarak görünür. Bu sebeple Permakamp içinde bir yerde yoga yapılırken, bir yerde Doğal boya atölyesi yapılabilir. Ve çocuklar başka bir yerde oynuyor olabilir. Yanlızmı kalmak istediniz. Bunun için de bir sürü seçenek üreteceğinizden eminiz. Permakamp 17000 m2 bir alan. :)

Yapı

Mutfak


incele

Yapı

Yürüyen Ev1


incele

Uygulama

Gri Su Arıtma Sistemi


incele

Yapı

Ambar


incele

Uygulama

Kamp Ateşi Alanı


incele

Yapı

Kompost Tuvalet


incele

Yapı

Dom


incele

Yapı

Sera


incele

Yapı

Karavan


incele

Uygulama

Ağaç Ağları


incele

Yapı

Ağaç oyunevi


incele

Yapı

Peke


incele

Uygulama

Yemek Alanı


incele

Yapı

Havadar Duş


Live Demo

Uygulama

Ekolojik Gıda


incele

Uygulama

Flying Fox


incele

Yapı

Yoga Platformu


incele

Yapı

Bidon Sal


incele

Yapı

Fırın


Live Demo

Uygulama

Sebze Yatakları


incele

Uygulama

Kamp Alanı


incele

Sık Sorulanlar

Sık sorulan soruların cevaplarını burada bulabilirsiniz

Sık Sorulanlar

Öğretmenimiz Doğa Programı Nedir?

Permakamp; Şehirler Çevresinde Permakültür esasları ile tasarlanmış Gerçek Gıda üreten, Çocuk Dostu, Ortak Yaşam Alanları oluşturulması projesinin adıdır.Sitemizde daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Permakamp Projemizin en önemli konularından biri Çocuklar. Çocuklarımızda doğa farkındalığını arttırmak ve öğrenme biçimi olarak gözlem ve içsel doğal süreçlerini kullanarak deneyimsel öğrenmelerini tetikleyecek ortamlar ve programlar oluşturmaya odaklandık.

Öncelikle kendi çocuklarımız için uyguladığımız ‘Her Türlü Hava Koşulunda Açık Havada Buluşma’ etkinliklerini, Permakamp'a günlük katılım ile gelmek isteyen okulların ihtiyaçlarını gözeterek 6 Temalı bir program haline dönüştürdük. "Öğretmeniz Doğa Programı" bunun adıdır.

Önemli Bilgiler - Hava şartları

Hava şartları bu tür programların en belirleyici özelliklerindendir. En çok sorulardan biri havaların kötü olması durumunda nasıl davrandığımızdır. Özellikle çocuklarımız için hava şartlarının bir önemi yoktur. Onların hatta gerek zihinsel yetilerini gerekse bedensel yeteneklerini geliştirmek için her hava koşulu çocuklukta deneyimlemeleri gerekmektedir. Ne yazıkki şehirli yaşamlarımızda doğru bildiğimiz yanlışlar arasında çocukların zor havalarda hastalandığı da vardır. Oysaki kapalı alanda çocuğun hasta olma ihtimali çok daha fazladır. Açık havada çocuklar terlemedikleri sürece hastalanmazlar. Hatta hasta ise iyileşirler. Burada en büyük sorun aşırı giyinmiş bir çocuğun terlemesidir. Bu sebeple bizler her hava koşulunu çocuklarımızın gelişimi için bir fırsat görerek programları ertlemez ya da değiştirmeyiz. bu şansı kaçırmayız. Sizde kaçırmayın. Merak etmeyin biz gereken desteği vereceğiz.
En az 3 komple yedek kıyafet getirmeniz hava koşulları ne olursa olsun sizi idare edecektir. Çizme kış aylarının vazgeçilmezidir. İlkbahar ve yaz aylarında spor ayakkabı ile geliniz. Katmanlı giyinmek en önemlisidir.
En altta ince bir atlet, üzerinde tişört, üzerinde sweet ve daha üzerinde yağmurluk yeterli olacaktır.

Bu katmanlar gerekli durumlarda çıkarlıp giyilebilir. Böylelikle terlemeden bir gün geçirilebilir.

Ayakkabılar çizme de olsa muhakkak ıslanacaktır. Bunu önemsemeyin. Kuru corap giydirip etkinliklere devam etmesini sağlayın.

Sürekli kuru tutmaya çalıştığınız bir çocuktansa ıslak ama oyunlarını tamamlamış bir çocuk daha iyidir. Merak etmeyin hasta olmayacaktır.
Evet var. Hem mutfak alanımız hemde Dom alanımız yağmur almayan alanlardır. Bu alanlarda sobalar kış aylarında yanmaktadır.

Eşyaları kurutmak için buraları iyidir.

Kuru alanlarımız olsa da çocuklar pek bu alanları kullanmaz. 

Sanıldığının aksine bir yağmur da saatlerce yağmaz. Bulut geçtikten sonra yeterince güzel ve temiz bir hava bizi bekliyor olacaktır.

Günce

Öğretmenimiz Doğa Programı Günceleri

Öğretmeni Doğa olan bir Okul – Anakent Koleji 1. Sınıflar – Vay canına baksana gerçek çamur...

Ott 07, 2019
Anakent Koleji 1. Sınıfıları A, B, C sınıfları bizimleydi bugün . Geçen yılın alınan…
108

Öğretmeni Doğa olan bir Okul – Anakent Koleji 1. Sınıflar – Sonsuz enerji..

Mag 20, 2019
Anakent koleji 1. Sınıfları A, B, C şubeleri Permakamp’taydı bu gün. Permakamp’ın…
694

Öğretmeni Doğa olan bir Anaokulu – Bilgi Kozası Anaokulu – Evde yetiştireceğim ilk Sebzem

Mag 10, 2019
Bugün Bilgi Kozası Anaokulu 4 yaş grubu Yunuslar ve Sincaplar Permakamp’a geldiler.…
769

Öğretmeni Doğa olan bir Okul – Anakent Koleji 3. Sınıflar – Sonsuz Özgürlük

Mag 06, 2019
Bugün Anakent Koleji 3. Sınıfları Permakamp’ın Öğretmenimiz Doğa programını uygulamak…
486

Haber Postası

captcha 

Hakkımızda

Permakamp
Sınırlı Sorumlu Riva Tüketim
Kooperatifi

V.D.
Adres
İletişim : info@permakamp.com