19 Jan

Serbest Gezen Bir Anaokulu - Atölye Çocukevi - Bu Kışın En Soğuk Gününde Ormandaydık!

Atölye Çocukevi Bizimleydi Bugün. Zor hava koşullarında bir cesaret daldık yine ormana. Yağmur, çamur, rüzgar ☺Orman zemini yağmurdan kaygan.  Tüm bunları sayınca, kulağa çok zor geliyor biliyorum. Ama bizim için yine çok kıymetli bir gündü. Hızlıca tırmandık orman barınağına. Bugün hızlıydık çünkü çocuklar içgüdüsel olarak hızlı hareket ederlerse ısınacaklarını biliyorlardı. Düşe kalka vücut dengemizi bulmanın inceliklerini keşfettik derinlemesine. Ormanın ışığının farklılığı hepimizin içine doldu. Tertemiz orman soluğu çektik içimize. Bu derin nefesler vücudumuzu dengede daha rahat tutmamıza yardım etti. Ayaklarımız yere daha sağlam basar oldu.

Soğukta ormanda olmanın öyle zor değil hatta eğlenceli olduğunu keşfettik bugün yine. Çamurun dokusunun farklılığı, ağaçların gövdesinde biriken sular her biri ayrı büyüleyiciydi. Kışın dingin hali ormanla birlikte bizi de sarıp sarmaladı. Öyle bıcırdayan kuşlar eşliğinde güneşli havalarda yürümekten bir hayli farklı bir büyüsü var kışın ormanın. Öylesine dingin öylesine kucaklayan farklı bir hal ki, çocukların da içine işliyor bu ruh hali; daha bir sessiz daha bir dikkatli oluyorlar. Çocukların vücut dirençleri temiz havada güçlenirken, tüm duyuları da harekete geçiyor aynı zamanda. Dikkat kesiliyorlar ormana. Çünkü ormandaki patika sürprizlerle dolu. Kışın bu derin uykulu halinde bile doğanın yaşamla dolup taştığını öğreniyorlar. Kendi içlerindeki muhteşem enerjiyi kendi sınırlarını aşmanın heyecanını tadıyorlar. Çocuklar adım adım yapabilirliklerini arttırdıkça kendilerine güvenleri artıyor. Açık havada özgürce ve her hava koşulunda  yürüyebilme cesaretini gösteren çocuk, karşısına çıkan pek çok sorunu kendi başına çözebilme yeteneğini geliştiriyor. Zorlukla karşılaşmak ve onu yanındakilerden destek alarak aşmak muazzam bir deneyim her birimiz için. Açık havada yürüyüş ve egzersiz vücudun bağışıklık sistemini  doğal olarak güçlendiriyor. Ormandan çocuklar ruhen ve bedenen güçlenerek dönüyorlar.  

Bugün uğultulu orman yürüyüşümüzden doğanın nedenli uçsuz bucaksız olduğu keşfiyle döndük...

Sabah yürüyüşe çıkan büyük sınıf grubu ormanla tanışıklığını geliştirirken, permakampta kalan küçük sınıf grubundakiler arazide ekili bitkileri tanımak için bir tur yaptılar. Bakla, bezelye ve buğdayla tanıştıktan sonra açık havada sınıfça maç yaptılar; serada tohum ekip aloe vera bitkisi ile tanıştılar; aleo veranın farklı dokusu ve cildimizde bıraktığı hissi deneyimlediler ☺.

Ortanca sınıf grubundakiler ise domda önce öğretmenleriyle beraber böcekler üzerine konuştular ve kampın arazisinden toplanan böcekleri inceleyip resimlerini yaptılar. Bu ayki elementimiz hava. Konuya havadan sudan konuşarak başladılar. Havanın halleri, bugün havanın nasıl olduğu vs üzerine konuştular. Ve ayrıca domda tohum da ektiler.  

Herkes bol bol su birikintilerinde oynadı, yağmuru suratında hisseti, eller önce havanın soğuğunu ardından sobanın sıcaklığını duyumsadı. Sıcak çorba hepimize iyi geldi. Günü her zamankinden kısa tuttuk.  Öğle yemeğinin ardından okula dinlenmeye ve deneyimlerini aileleriyle paylaşmaya döndüler....

Elbette tüm günü mümkün kılan şey öğretmenlerin ortaya koydukları büyük enerjiydi. Sıcacık sınıflarında sakin bir gün geçirebilirlerdi ama çocuklarla beraber  açık havada bir gün geçirmenin ne kadar kıymetli olduğunu çok iyi biliyorlar!

Güneş Savaş

10-2017

 

Read 8163 times Last modified on Donnerstag, 15 Februar 2018 12:07

Haber Postası

captcha 

Hakkımızda

S.S.Permakamp
Riva Tüketim Kooperatifi

V.D. - Zincirlikuyu 7280400079
Adres - Gülbahar Mh. Avni Dilligil Sk. Akün Apt. No:20/4
İletişim : info@permakamp.com