23 Nov

Serbest Gezen Bir Anaokulu - Meşepalamudu Çocukevi - Dinleyerek ve Bakarak Geçen bir Gün

Bugün Meşe Palamudu Okulu ile tatlı bir kış günü geçirdik. Hava güneşli ve ılıktı.Kendimizi biraz yavaşlatmaya çalıştığımız bir gündü. Bakmaya görmeye ve dinlemeye ayırdığımız bir gün.Arazideki sulak alanları gezdik. İzledik, suyu dinledik. Suya gelenleri, gidenleri, suyun çevresinde gezinenleri. Arazide dereye bağlanan hendeklere, hendeğin ucundaki mini gölete ve en nihayetinde bizim birlikte yaptığımız yapay göletimize baktık. Benzer bitkiler var mı? Bu su birikintilerinin rengi, dokusu nasıl? Benzer hayvanlar yaşıyor mu? Peki her hayvan çamuru sever mi? Bazı hayvanlar için göletimizi biraz temizlesek mi 

Ayrıca biraz tohuma da bulaştık bugün yine. Göletin yanındaki sebze yatağını az temizleyip az havalandırıp pazı tohumları attık.

Bir de biz oyunu çok önemsiyoruz kampta. Açık sınıf öncesi, iki çalışma arası kuruluveren oyunları. Yetişkinlerin yönlendirmediği sadece eşlik ettiği oyunları. Yapılan çalışmalardan bile kıymetli belki de çocukların kendilerinin yarattıkları oyunlar. Bizim bildiklerimizden farklı bir alan, kıymetli ve büyülü.

Elbette yine ekiplere ayrıldık; yine ormana giden bir ekip ve arazide açık sınıf çalışması yapan bir diğer ekip. Ormana giden ilk ekip, Mehmet Usta ile beraber kalın ağaç gövdeleriyle oturaklar yapmaya başlamış. Biz de öğlenden sonra ormana gidince ekler yaptık bu oturaklara. Çünkü dinlenme alanında, özellikle yerler ıslakken, çok zevkli oluyor bir şeylere dayanabilmek, bir şeyin üzerine oturabilmek, tüneyebilmek Özellikle de kitap okurken ve dinlerken.
Orman sonbahardan kışa dönerken iyice bir değişmiş. Hatta bugün öğretmenler bile aynı yolda mı yürüyoruz gerçekten diye sordular. Çünkü yerler daha kalın bir yaprak tabakasıyla rengarenk kaplı, hava daha aydnlık, ağaç gövdeleri daha bir kara. Ayrıca kokular mantarlar bambaşka...

Bugün mutfak ayrı bir güzeldi. Tazecik sebzelerle turşu kurdu mutfak ekibi. Yemek bizim için çok önemli. Ne yediğimiz hangi mevsimde neler yediğimiz? Yediğimiz şeyin nereden geldiği... Ve nasıl bir şey yediğimiz. Kendi yaptıklarımızı gönül rahatlığıyla yiyecek olmamız, ve en önemlisi de aslında, elde ve evde bir şeyler üretmenin ne kadar da kolay ve zevkli bir şey olduğunu yaparak öğrenmek. 
Bir de mutfak ekibi bugün sadece turşu kurmadı öğlen için, yemek sofrasını hazırladılar, ormandan dönecek ekip için mısır patlattılar. Arkadaşları için bir şeyler hazırladıktan sonra oturup birlikte yemenin keyfine vardılar.

Permakamp'ta ve ormanda geçen tüm günün asıl niyeti birbirimizle yarışmadan el ele bir şeyler yapmayı denemek. Bir diğerinden daha iyi yapmaya çalışmak yerine bir diğeri için bir şey hazırlamak nasıl bir şey bunu görmek. Birlikte yapmak. Birlikte yürümek ve kış güneşinin ılık sıcağının altında bir diğerinin önüne geçmeye çalışmadan ormanda sadece yürümenin tadını çıkarmayı keşfetmek. Deniyoruz, öyle bir çırpıda söyleyerek olmuyor. Yaşayarak ve yavaş yavaş...

Güneş Savaş

11.2017

 

Read 6865 times Last modified on Donnerstag, 15 Februar 2018 12:13

Haber Postası

captcha 

Hakkımızda

S.S.Permakamp
Riva Tüketim Kooperatifi

V.D. - Zincirlikuyu 7280400079
Adres - Gülbahar Mh. Avni Dilligil Sk. Akün Apt. No:20/4
İletişim : info@permakamp.com