23 Okt

Serbest Gezen Bir Anaokulu - Meşepalamudu Çocukevi - Yabani Hayvan İZİ Peşinde

Aslanlar ve Gökkuşağı sınıfları bugün Permakamp ‘ta “Ormanda yaşayan canlı izlerini arayamaya koyulduk. Bulduğumuz canlı izlerinin fotoğraflarını çektik. Domda çalışıp sebze ektik. Çiçek tohumları topladık.”Evet Evet ısınıyoruz birbirimize ormana, rehberimiz kara köpeğe, ıslağa, çamura...

Artık rutinimiz işliyor. İki gruba ayrılıyoruz. Bir grup ormana bir grup açık sınıfa.
Açık sınıf ekibi önce kısa bir serbest oyun zamanı yaptı bugün ve ardından oturup biraz kamp ve çevresinde karşılaşabilecekleri hayvanlarla ilgili konuştular, resim ve gözlem yaptılar.

Açık sınıfın ardından gölet yapımına devam ettik. Küçük küçük ilerliyoruz. Yağmur toprağı yumuşatıp açtığımız alana dolmaya başladı bile.
Ayrıca bir grup bugün kadife çiçeği tohumu ve kosmos çiçeği tohumu topladılar araziden bahar ayında tekrar araziye ekmek için. Tohum hasadı yaptık yani birlikte.

İlk orman grubu Mehmet’le yürüyüşe gitti. Ve ormanda dipte, kuytularda hangi hayvanlar yaşıyor arayıp taradılar ama hava yağmurlu, tüm hayvanlar gizlenmiş  kimseyle karşılaşamamışlar. Ve Rudyard Kipling’den Çengel Kitabı - Ormanın Öyküsü’nü okuyoruz ormanda.

12:00'da öğlen yemeğinde buluştuk tüm ekip. Menü: çorba ve sandviç. 
Ardından herkes kendi çorba kasesini ve kaşığını yıkadı. 
Ve 13.00’a kadar ortak yapılandırılmamış oyun saati 

13.05: İkinci grup ormana yürüyüşe, yürüyen grup açık sınıfa 

Biz ormandayken açık sınıfı sel almış duyduğum kadarıyla  koşarak doma sığınmışlar. Dom’da soba yakıp sebze sandıklarına marul, dereotu ve roka ekmişler ve gerdikleri bir ipe ağaç kartlarını dizmişler. Biz ise ormanda ağaçların altında yaprakların korumasında sakin bir yürüyüş yaptık.

Ormanda dikenlerden, uzun yoldan yorulmuş halde Permakamp’a döndüğümüzde bizi sobası yanan sıcak bir dom ve koca bir tencere patlamış mısır karşıladı 

Güneş Savaş

10-2017

 

Read 7179 times Last modified on Donnerstag, 15 Februar 2018 12:11

Haber Postası

captcha 

Hakkımızda

S.S.Permakamp
Riva Tüketim Kooperatifi

V.D. - Zincirlikuyu 7280400079
Adres - Gülbahar Mh. Avni Dilligil Sk. Akün Apt. No:20/4
İletişim : info@permakamp.com