25 Dez

Serbest Gezen Bir Okul - Tırtıl Okulu - İlk Buluşmamız

Tırtıl Okulu bu sene aramıza en son katılan okul. Kış mevsiminin ilk soğuk günlerine denk geldi araziye gelişleri. Ama çok güzel bir enerji ve gülümseyen yüzlerle geldiler. Yine ekiplere ayrıldık. Ormana giden ekip ve arazide kalan ekip. Hava inceden yağışlı olduğu için, orman ekibi bata çıka, düşe kalka ilerledi ormanda. İlk yürüyüşlerinde bunca zorlukla karşılaşmak ve bu zorlukları azimle aşmak gerçekten taktire şayan bir durumdu. Öğretmenleri her koşulda çocukları cesaretlendirdi.

Öğretmenlerin inançlı enerjisi çocuklara sirayet etti, ve onların desteğiyle çok keyifli bir yürüyüş oldu . Arazide kalan ekip, önce oyun alanıyla tanıştı, ardından açık sınıf çalışması için doma girdi. Açık sınıf çalışmasının ardından turşu ekibi ve domda çalışan ekip olarak ikiye ayrıldılar. Domda çalışan ekip iki adet bank yapımına girişti. Bank yapmak için gerekli odunları ve kalasları doma taşıdık öncelikle. Bir önceki bankları inceleyip, elimizdekileri ne şekilde biraya getirebileceğimiz üzerine konuştuk. Ardından uygulamaya koyulduk, ama küçük ellere çekiçler ağır geldi, çivi çakma işlerini hep biz büyükler tamamladık. Ayrıca mini sebze kasaları hazırlayıp marul tohumlarını toprakla buluşturduk. Biraz da büyüteçlerimizle ormandan topladıklarımızı inceledik. Sobaya nasıl yaklaşılır onu konuşup, ardından sobayı çalı çırpıyla besleyip ateşini canlandırdık.

Öğle yemeği için tüm sınıflar bir araya toplandık. Yedik içtik sohbet ettik. Sabah ormana giden ekip arazide kaldı bu kez, diğeri ise orman yürüyüşüne çıktı. Arazide kalanlar yine serbest oyun zamanı yaptılar öncelikle, ardından doma açık sınıf çalışmasına girdiler. Açık sınıf çalışmasının ardından, yine turşu ekibi ve bu defa bahçe ekibi olarak ikiye ayrıldılar. Bahçe ekibindekiler arazide yapılması planlanan malç alanı için kazmalarla toprak kazdılar ve buldukları solucanları domdaki solucan kompostuna taşıdılar .

Orman ekibi olarak bu esnada çeşit çeşit zorlukla mücadele ediyorduk ormanda . Zorlu bir yürüyüşün ardından orman barınağımıza ulaştığımızda, önce bir dinlendik, sonra birlikte ufak tefek ekler yaptık barınağa. Dönüş yolumuzda orman kaydıraklarında kaya kaya ve orman göletlerine dala çıka ilerledik. Ağaç kavuklarındaki su birikintilerinde ellerimizi yıkadık. Bize yoldaş köpeklerle oynadık ve çamurdan rengi dönmüş tulumlarımızla araziye geri döndük .

 

Read 8363 times Last modified on Donnerstag, 15 Februar 2018 12:08

Haber Postası

captcha 

Hakkımızda

S.S.Permakamp
Riva Tüketim Kooperatifi

V.D. - Zincirlikuyu 7280400079
Adres - Gülbahar Mh. Avni Dilligil Sk. Akün Apt. No:20/4
İletişim : info@permakamp.com