02 Jun

2-3 Haziran 2018 - KampaGidelimmiBABA Ekolojik Çocuk Kampı Güncesi

 Senelerdir hayal ettiğimiz ve hazırlandığımız gözbebeğimiz Permakamp ta yapacağımız kamp için heyecanlıydık. Kamp başlamadan önce 3 gün boyun son hazırlıklarımızı tamamlamak için çalıştık. Permakamp çocuklarının ezbere bildiği ama otlardan iyice kapanmış hendeklerimize çit yaptık, oyun alanımızda bazı iyileştirmeleri tamamladık.

Yapmak istediğimiz birçok şey vardı. Gıda konusunda bir hassasiyet sağlarken katılan kampcılarımızın da el üretimleri ile Permakamp’ın ilerlemekte olan projelerine katkıda bulunmaları bunun sonucunda da çocukları birlikte hem üretimin içinde bir hafta sonu geçirmeleri hemde çocukların özgün ve yenilik dolu permakamp içerisindeki özgürlük zamanlarından nasiplerini alması idi.

TohumEkelimmianne sitemiz ve projemizin temelini aslında bu paylaşımlar oluşturuyor. Evde bozulan eşyaları birlikte tamir etmek, küçülen eşyaları atmamak ve takas masamıza getirmek ve daha ömrünü tamamlamamış eşyaların yeni biri tarafından kullanılmasını sağlamak, civi çakmak, çapa yapmak, ekmek, dikmek, pişirmek üzerine kurulu tüm etkinlikler.

Etkinlik derken de biraz korkuyorum aslında. Moda olan haliyle eline bir şey almadan üretim sürecine girmeden fotoğraf üzerinden değilde gerçekten yaptığın, ettiğin etkinlik gibi olmayan etkinlikler demek istiyorum. Permakamp bu amaçla var. Herşeyin gerçekten işe yarıyor olması, yeniyor olması çaktığınız çivinin de rafı taşıması gerekiyor. Permakamp tasarımımızın en önemli unsurlarından biri bu etkinliğin gerçek olması ve gerçekten kullanılan birşey olması. Böyle olunca saten deneyim ve tecrübe paylaşımı ile hem öğrenmiş hemde uygulama ile pekiştirmiş oluyorsun. Bu seni daha sonraki aşamalara taşıyor tabii sürratle.

Kamp alanımız tabii geçen yıl buğday ektiğimiz alan ve bu sene nadasta. Ot sarmış heryeri. Tırpan tam bu iş için var. Kampcılar önce tırpanla otları kestiler. Çadırlar yerleşti. Çocuklar orman yürüyüşünden dönmüşlerdi. Hepberaber çadırlar kuruldu. Yemek te hazırlanmıştı. Gıdamızın nereden geldiğini hep biliyoruz. Sormayı unutmayın bize.

Öğlenden sonra kurduğumuz ekipler teker teker aday oldukları işleri bitirdiler. Yeni kompost tuvaletimiz, atölye alanımız, gölgelikler vs.

Yemek yediğimiz alan çamların altında muhteşem bir alan. Bu sebeple pekemiz gölgelikte. Çok sıcak olduğunda bu gölge büyük alan bizi koruyor herşeyden. Hamaklarımızda burada.

Katılımcılarımıza her zaman söylediğimiz bir merakınız veya yeteneğiniz var ise bunu ortaya koymak için tam fırsatı. Palyaço eğitimi alanlar var aramızda, ayrıca ilk gece Sabahattin Ali okumaları yapacağız. Askıda hikaye mükemmel bir uygulama. Gece ateş başında konuşulacak hikayeleri de isteyen askıdan alıp okuyabiliyor.

Alpay Oğuş 

Read 9417 times Last modified on Samstag, 24 November 2018 22:58

Haber Postası

captcha 

Hakkımızda

S.S.Permakamp
Riva Tüketim Kooperatifi

V.D. - Zincirlikuyu 7280400079
Adres - Gülbahar Mh. Avni Dilligil Sk. Akün Apt. No:20/4
İletişim : info@permakamp.com