28 Mag

Permakamp,Çocuklar ve Felsefe buluşursa…!

20 Mayıs Pazar günü Permakamp’ın kurucu ekibinden olan sevgili Güneş Savaş’ın davetiye ile kendimi çocuklar için felsefe yapmak üzere Permakamp’da buldum. Permakamp kızımın çok ama çok sevdiği doğa severlerin, idealist ruhlarıyla kurmuş oldukları harika bir yerleşke. İtiraf etmeliyim ki bu kadar yeşilin, kuş seslerinin ortasında ilk defa çocuklar için felsefe atölyesi yapma deneyimim oldu.

Çocuklarla açık alanda ve harika bir doğa da felsefe atölyesi yapmak beni bir yandan heyecanlandırırken bir yandan da bu kadar uyarıcının olduğu bir ortamda dikkatlerini soruşturduğumuz kavramlara verebilecekler mi diye de endişelendim. Fakat bütün endişem boşa çıktı. Farklı yaş grupları olmasına rağmen tüm dikkatlerini soruşturmaya verdiler. Beklediğimizin üstünde katılımcı olması da soruşturmayı zenginleştirdi. Permakamp’da çocuklarla Platon’un devlet kitabından mitolojik diyebileceğimiz bir hikaye üzerinden “iyi” ve “kötü” kavramlarını tartıştık. İnsanın görünmezlik yüzüğüne sahip olduğu sürece iyi kalıp kalamayacağını sorguladık. Adil bir toplumun kurulabilmesi için, ceza, yaptırım gibi engeller olmasa da yine iyi olanı mı tercih ederdik? sorusunu tartıştık. Bu sorular bizi ister istemez  “insan doğası”na götürdü. İnterraktif bir grup çalışması ile de soruşturmamızı bitirdik.

Çocukların özellikle doğa da kavramsal çalışmalara bu kadar iyi odaklanabilmesi tekrar okul, sınıf ve eğitim konularını zihnimde sorgulamama neden oldu. Doğru bir uyaran  ile karşılaştıklarında düşünme süreçleri başlıyor. Üstelik  permakamp gibi doğasever kollektif ruhların elinden çıkmış ortamlar çocuklara sunulduğunda zihinleri rahatlıyor ve bilişsel süreçleri hızlanıyor.

Başta Güneş arkadaşıma ve tüm permakamp ailesine doğayı, çocukları, felsefeyi buluşturdukları ve hem çocukların hem de benim gelişim sürecimize katkıda bulundukları için çok teşekküre ediyorum. Permakamp’da çocuklar ile beraber düşünmek, sorgulamak, eğlenmekten çok keyif aldım.

Sevgiler

Çocuklar için felsefe(P4C) eğitmeni

Feray Orman

Read 7176 times Last modified on Martedì, 26 Giugno 2018 22:29

Haber Postası

captcha 

Hakkımızda

S.S.Permakamp
Riva Tüketim Kooperatifi

V.D. - Zincirlikuyu 7280400079
Adres - Gülbahar Mh. Avni Dilligil Sk. Akün Apt. No:20/4
İletişim : info@permakamp.com