01 Nov

Serbest Gezen Bir Anaokulu - Atölye Çocukevi - Yağmur Çamur ve Diğer Güzel Şeyler

Atölye Çocukevi bizimleydi bugün. Yağmurlar başladı nihayet. Beklediğimiz bereketli yağmurlar. Biz her havayı keyifle karşılıyoruz Permakamp’ta. Kötü hava yok bizim için, sadece olsa olsa hazırlıklı olmamız gereken ve deneyimlerimizin tadını arttıracak hava halleri var. Yağmur bunlardan biri.

Çıtır çıtır yanan sobası olan, sobasının üzerindeki çaydanlıkta papatyalı, ıhlamurlu, tarçınlı çay kaynayan harika kubbe yapımız olduktan sonra dışarıda yağmurla çamurla oynamak başka keyifli. Doğayı içten sevmek onun her halini kabulle başlıyor ve bu ancak küçük yaşlardan itibaren doğanın hallerini olağan bir şey olarak deneyimleyecek fırsatımız olduğunda mümkün olabiliyor. Çamura batmanın aslında keyifli bir deneyim olabileceğini gördüğünde veya bir böceği birlikte keyifle inceleyebileceği bir yetişkinle yan yana olduğunda çocuk doğanın tüm hallerini başka bir deneyime ve güzel anılara dönüştürüyor. İri bir köpekle karşılaşma veya aşılması zor bir orman yolu, çocuğa eşlik eden yetişkinin duruma yaklaşımı ile şekilleniyor.

Bu yolu birlikte aşabiliriz; bu iri köpek güvenli bir köpek mi birlikte bakabiliriz. Yağmurda başımızı öne eğmek yerine yüzümüzü yağmura dönüp keyifle yürüyebiliriz. Tüm bu deneyimler çocukların hayatında önemli yaşam becerileri kazanmalarına alan açıyor. Bu yüzden bizim için soğuk hava, yağmur, çamur, bazen bir örümcek, bazen bir sinek, tüm bunlar hayatı birlikte öğrenmek için birer araç. Çocuklar bazı şeyleri en iyi doğada öğrenir. Bu kazandıkları deneyimler sayesinde hayatta karşılaşacakları pek çok zor durumla baş edebilme yöntemleri geliştirirler. Biz bugün Atölye Çocukevi öğrencileri ile birlikte yağmurun tadına baktık, çamura saplanarak zorlu yürüyüşler yaptık. Karşılaştığımız zorluklarda birlikte güldük, pantolonlarımıza çizmelerimize bulaşan çamura resimler yaptık. Parmaklarımıza yapışan çamura gülüp geçtik, yüzümüzde yağmuru hissettik. Tabii ki pek çok iş de yaptık birlikte. Ekiplere ayrılıp hem bahçede çalıştık hem mutfakta.

Mutfaktaki ekip turşu kurdu, bahçe ekibi ise iki farklı işte çalıştı. Bahçe ekibinden bir grup Mehmet’le birlikte fırın alanında küçük ahşap sebze yatakları hazırladı; diğer grup benimle kubbe yapının içinde mini sebze yatakları için toprağı çapalayıp hazırladı, sukulent alanını saran yaban otları temizledi. Öğle yemeğinde mutfakta ve kubbe yapıda şahane sofralar kuruldu. Tüm çocuklar büyük bir keyifle yanlarında getirdikleri yemekleri paylaşıp yediler birlikte. Yemekten sonra bahçe ekibi mutfağa, mutfak ekibi bahçe işlerine daldı. Bol bol çalıştık, elimiz toprağa değdi.

Arazide uzun yürüyüşler yaptık, ve oyun alanında bir dolu oyuna daldık. Yağmurun çamurun doyasıya tadına vardık. Bugünden bize kalan en önemli kazanım, günlük çalışmalarımız değil de, her şeye rağmen günü açık havada geçirmenin nasıl da keyifli bir şey olabileceğini deneyimlemek oldu.

Güneş Savaş

Read 5928 times Last modified on Mercoledì, 18 Dicembre 2019 23:13

Haber Postası

captcha 

Hakkımızda

S.S.Permakamp
Riva Tüketim Kooperatifi

V.D. - Zincirlikuyu 7280400079
Adres - Gülbahar Mh. Avni Dilligil Sk. Akün Apt. No:20/4
İletişim : info@permakamp.com