07 Jun

Permakamp’ta “Suçlamayan Anne-Baba Olmak”

“Bizi harekete geçiren uyaranla, ona vereceğimiz cevap arasında bir alan vardır. Cevabımızı nasıl vereceğimizi seçme özgürlüğü ve gücü bu alanda yatar. Gelişimimiz ve mutluluğumuz, cevabımızda saklıdır.” Böyle demiş Avusturyalı psikiyatr ve psikoterapist Viktor Frankl.

Permakamp’ta 2-3 Haziran hafta sonu “Suçlamayan Anne-Baba Olmak” atölyesinde, işte o alanda buluşup özgürlüğümüzü, gücümüzü ve mutluluğumuzu yeniden bulmaya koyulduk. Yolumuza ışık tutan ise psikoterapist Marshall Rosenberg’i geliştirdiği Şiddetsiz İletişim oldu…

Cumartesi ve pazar günleri 3’er saatimizi kestane ağacının altında zihnimizi ve kalbimizi dinleyerek geçirdik. Permakamp’ta aynı sırada devam eden ekolojik kampın, oğlumun ve eşimin de içinde bulunduğu katılımcılarıyla da yemeklerde, serbest vakitlerde ve ateş başında biraraya geldik.

Anneler, babalar, anne-baba olacaklar ve ara ara yanımıza uğrayan çocuklarımızla kestane ağacının ve kuş seslerinin altında çemberimizi kurduk. Bizi hayata bağlayan ihtiyaçlarımızı, yani şefkati, güveni, anlayışı, kabulü, keşfetmeyi, aidiyeti, özerkliği, saygıyı, yakınlığı, anlamı ve nicelerini ortamıza koyduk. Günlük ilişkilerimizde yaşadığımız anlaşmazlık anlarına, halletmek istediğimiz konulara bakarak yargılarımızı şefkatle dinlemeyi, onlara kapılmaktansa ihtiyaçlarımızın diline dönüştürmeyi ve yargılarımızdan özgürleşmeyi deneyimledik.

İletişimde zorlandığımızda karşımızdakini veya kendimizi suçlamak bir nevi duble yol konforu sunarken (ve bizi adeta zehirlerken) yargılarımızın altındaki duygu ve ihtiyaçlara ulaşıp kendimizi buradan ifade etmek patikadan yürür gibi bilinçli bir gayret istiyordu. Ferahlamalarla, üstümüzden kalkan ağırlıklarla, içimizde açılan pencerelerle farkettik ki her seferinde o gayrete değiyordu… Bir katılımcımızın deyişiyle, “gülü elimize almak istiyorsak dikenleri de görmek gerekiyordu”.

Şiddetsiz İletişim’de yargı, suçlama, talep dilini çakal temsil ediyor; empati ve kalpten iletişim dilini ise zürafa. Çemberin ortasında ikisinin de oyuncak figürü vardı. Çakalımız ilk günün sonuna kalmadan doğaya döndü. Yolunuzu Permakamp’a düşürür de çakala rastlarsanız ona sevgimizi selamımızı söyleyin, bilsin ki onu da şefkatle bağrımıza basıyoruz.

Gizem Alav Şapcı
https://www.facebook.com/aileicisefkat/

 

ŞİDDETSİZ İLETİŞİM’E DAİR

Amerikalı geliştirdiği Şiddetsiz İletişim®, kendi değerlerimizden ödün vermeden karşımızdakini empatiyle anlamaya, karşımızdakini suçlamadan gerçek duygu ve ihtiyaçlarımızı dürüstlükle ifade etmeye yardım ederek, iktidar kavgalarından güven ve işbirliğine doğru hareket etmeye, böylelikle ilişkilerimizin niteliğini temelinden düzeltmemize katkıda bulunur.

Yaşamın her alanında etkili biçimde kullanılan Şiddetsiz İletişim bugün dünyanın 65’i aşkın ülkesinde okullarda, iş yerlerinde, siyasi kurumlarda, sağlık merkezlerinde, hapishanelerde, topluluk ve ailelerde çatışmaları çözmeye ve önlemeye yardımcı oluyor.

Daha fazla bilgi için: www.siddetsiziletisim.com

Read 7170 times Last modified on Dienstag, 26 Juni 2018 22:22

Haber Postası

captcha 

Hakkımızda

S.S.Permakamp
Riva Tüketim Kooperatifi

V.D. - Zincirlikuyu 7280400079
Adres - Gülbahar Mh. Avni Dilligil Sk. Akün Apt. No:20/4
İletişim : info@permakamp.com