03 Jul

Topluluk

PERMAKAMP AĞI

Topluluğumuz bütüncül tasarımımızda en önem verdiğimiz konulardan biridir. Çok kapsamlı bir profil çeşitliliğine imkan vermeye çalıştık. Her bitkinin kendi yaşamı olduğu gibi diğerlerine zarar verdiği ya da faydalı olduğu yanları vardı. Bir profilin çıktılarını diğerinde faydaya dönüştürecek yöntemler üretmeye çalışacağız. Fakat en önemlisi çeşitliliğe önem vereceğiz.

Şimdilik işlemde olan profilleri tanıtmaya çalışacağız. Bu yazıyı okuyan herkesin kendi katılımı için bir yöntem bulacağını düşünüyoruz.

Permakamp Topluluğu Profilleri

--Bu üç profil kampın temel taşlarıdır. Uygulamalar, katılımcı organizasyonları, websayfaları, eko takibi, sürdürülebilirlik,  vs konulardaki tüm çalışmalar bu profiller tarafından yapılır.

Kurucu / Gönüllü – Permakampların kurulumundan sorumlu üyelerden oluşur. Topluluk oluşturulması, finansal yatırım, projelerin oluşturulması ve takibi, bütünsel bir tasarımın çıkıp işler hale getirilmesi bu profil üyeleri tarafından yapılır.  Kampın tasarımının yapılması aşamasına kadar olan tüm işleri bu ekip yapar. Tasarım sonrası da uygulama ve kampın devamlılığından sorumludurlar.

Not: ilk yerleşke olan Öğümce yerleşkesi için artık kurucu üye aramıyoruz. Tecrübeleri ve bilgileri oluşturdukça Yeni bir yerleşke oluşumu ihtimali oluştuğunda siteden duyuracağız. Haber Postasına üye olmak en iyi seçenektir.

Permakültürcü  / Gönüllü – Permakültürel tasarım aşamasına gelen permakamp’ın tasarımında çalışacak olan permakültür tasarımcıları ve gönüllüleri profilidir.  Tasarımın  uygulanması aşamasında da aktif olarak sorumluluk alırlar ve çalışırlar. Tasarım sonrası da uygulama ve kampın devamlılığından sorumludurlar. Deneyim kazanmak için iyi bir fırsat olarak görürler.

Not: Bu konuda her zaman iletişime açığız. Özel bir projeniz var yada uygulamalara bilgi ve tecrübeniz ile katılmak istiyorsanız iletişim kısmında bize ulaşabilirsiniz. 

Gönüllü - Tatuta çiftliklerinde uygulanan yöntemdir. Belli saat çalışma karşılığı konaklama ve yemek takas eden profil tipidir.

Not: Haber Postasına üye olmak en iyi seçenektir.

--------------------------------------------------------------------

--Bu iki profil kampın ihtiyaç duyduğu konularda destek olacak yerel köylülerden oluşur.

Konaklayıcı  / Gönüllü – Kurulan permakampların üyeleri arasında kamplarda sürekli yada dönüşümlü konaklayacak üyelerin bulunmaması durumunda diğer konulara ilgi duymasa da kampı gözetlemek amacı ile kalabilecek profildir.Kimi zaman kamp üyeleri bu türde bir katılımı kabul edebilir yada gerekli görebilirler.

Not: İletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Çiftçi – Kurulan kampın tasarımı yada planları doğrultusunda ekimi yapılması gereken ürünler için daha önce bu türde tecrübesi olan ve gerekirse ücret karşılığı çalışmalara katılan profildir. Bu ekim işlemini baştan sona takip ederek kamp üyelerinin bilgisinin oluşmasına yardımcı olur.

Not: İletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

---------------------------------------------------------------------

--Bu beş profil Kampların ederi karşılığı ürünleri ile ilgilenen profillerdir. 

Katılımcı – Kurulan permakampın aktivitelerine katılmak amacında olan profildir. Ekmek atölyesi, yapı atölyesi, yada turşu yapımı gibi aktiviteler ederi karşılığı katılıp, sonrasında yine bu türde bir aktiviteye kadar kamp ile ilgisi kalmayan profildir.

Not: Haber Postasına üye olmak en iyi seçenektir. Gelecek maillerde katılımı imkanlarınız hakkında bilgi verilecektir.

Kampcı – PermaKampların belli bölümlerinde değişik konaklama biçimleri ile aktivitelere katılarak yada katılmadan ederi karşılığında ödeme yaparak konaklayan profildir.

Not: Haber Postasına üye olmak en iyi seçenektir. Gelecek maillerde katılımı imkanlarınız hakkında bilgi verilecektir.

Bahçeci - PermaKampların belli bölümlerinde değişik konaklama biçimleri ile aktivitelere katılarak yada katılmadan belirlenmiş metrekarelerde Bahçe bakan ve hasadını alan, ederi karşılığında ödeme yaparak konaklayan profildir.

Not: Haber Postasına üye olmak en iyi seçenektir. Gelecek maillerde katılımı imkanlarınız hakkında bilgi verilecektir.

Ziyaretçi – Permakamplara günübirlik aktivitelerle gelerek ederi karşılığı hasada ortak olan ve konaklamadan gidecek olan profildir.

Not: Haber Postasına üye olmak en iyi seçenektir. Gelecek maillerde katılımı imkanlarınız hakkında bilgi verilecektir.

Hasadçı – Sadece kamplarda üretilen hasad ile ilgilenen ederi karşılığı bunları temin eden profildir.

Not: Haber Postasına üye olmak en iyi seçenektir. Gelecek maillerde katılımı imkanlarınız hakkında bilgi verilecektir.

----------------------------------------

--Bu profil site üyesi olarak bilgi paylaşımına önem veren kişiler içindir.

Site Üyesi - Site üyesi olarak kendinize ait paylaşımlar ile bize katılabilir, bilgi paylaşımında bulunabilirsiniz.

Not: Site Üyesi buradan olabilirsiniz. Diğer site üyelerimizin günceleri de burada...

Bu tür Doğal Yaşam alanları artmalıdır. Her bölgenin farklı bir yapısı ve keşfedilecek özellikleri vardır. Fakat standart etik kurallar ve bunların ne katılımcı nede yerleşke açısından esnetilememesi gereklidir. Bu ağa bağlı olacak Permakampların da beraber bir etik birliktelik ile denetim ile kurulması zorunludur.

Bu yazıda kendinizi bir yere koyabildiğinizi ümit ederiz. Çocuklarımıza toprak işlemeyi miras bırakmak mümkünmü acaba.

Read 25447 times Last modified on Tuesday, 12 May 2015 14:05

Haber Postası

captcha 

Hakkımızda

S.S.Permakamp
Riva Tüketim Kooperatifi

V.D. - Zincirlikuyu 7280400079
Adres - Gülbahar Mh. Avni Dilligil Sk. Akün Apt. No:20/4
İletişim : info@permakamp.com