Fehler

[sigplus] Kritischer Fehler: Es ist zwingend erforderlich, daß der Bildordner im relativen Pfad in Bezug zum Stammordner für Bilder liegt.

28 Mai

Serbest Gezen Bir Okul - Yeni okul ile Permakamp Programı

[sigplus] Kritischer Fehler: Es ist zwingend erforderlich, daß der Bildordner im relativen Pfad in Bezug zum Stammordner für Bilder liegt.

Serbest Gezen Çocuklar programımız kapsamında bu hafta içi Yeni Okul'dan Arkadaşlar sınıfı geldi ziyaretimize. Güne yine yürüyerek başladık derenin kenarındaki koyu yeşilliklerde. Öğle yemeğinin öncesi serbet oyun ardı doğal boya atölyesiydi :)
Kahve, zerdecal, dut, çimen, etraftan toplanan çiçekler, toprak, kırmızı lahana havanda dövülerek, çekiçle çakılarak, "ezici"de ezilerek boya haline getirildi. Kimi zaman karbonatla kimi zaman sirkeyle renkler çeşitlendirildi. Bir dolu renk karıldı karmalandı büyük bir keyifle 

Alanımızın ekim yapılan alanlarında biraz keşif yaptıktan sonra kürekler ve kazmalar ucuştu ortada. Herkesin bu aletlerle bir hayali var. Fakat kullanması zor. Çabuk yoruluyor insan. Çocuklar biraz belki ders dışına çıkabildiklerinden belki böyle ortamlara çok sık gidemediklerinden pek bir heyecanlı oluyorlar. Bu tür alanların aslında daha sık hayatımıza girip normalleşmesi tek dileğimiz böylelikle sıra dışı öğrenmenin yolu yavaş yavaş açılmış oluyor. Bunu farkeden eğitimciler ve okullar ise zamanla bu tür çalışmalara daha çok katılacaklardır.

Programlarımızı sürekli yapan okullar için ortalama ayda 1 ya da 2 kez gelmeleri durumunda uyguladığımız bir program var. Permakültür uygulamaları, doğa algısı, sıra dışı düşünme, üretim, dönüştürme, planlama, ortak çalışma değerlerini alışıla geldik yöntemlerin dışına çıkarmayı hedefliyoruz. 3. yılında kendi çocuklarımızda farkettiğimiz üretici, dışa vurumcu farkındalığı diğer çocuklarımız içinde olağan ve sıradan hale getirmek istiyoruz. bu sebeple Serbest Gezen Çocuklar programlarımızı sürekli olarak geliştiriyoruz.

{galeri}phocagallery/20170528yeniokul{/galeri}

 

Read 10415 times Last modified on Donnerstag, 15 Februar 2018 12:16

Haber Postası

captcha 

Hakkımızda

S.S.Permakamp
Riva Tüketim Kooperatifi

V.D. - Zincirlikuyu 7280400079
Adres - Gülbahar Mh. Avni Dilligil Sk. Akün Apt. No:20/4
İletişim : info@permakamp.com