10 May

Öğretmeni Doğa olan bir Anaokulu – Bilgi Kozası Anaokulu – Evde yetiştireceğim ilk Sebzem

Bugün Bilgi Kozası Anaokulu 4 yaş grubu Yunuslar ve Sincaplar Permakamp’a geldiler. Kapıda karşıladık kendilerini. Kapıdan içeri sokamadık. ? Öncelikle geniş yeşilliğin içerisinde kaybolmayı tercih ettiler. Sonra kapının hemen arkasında Kara’nın karşılaması ile karşılaştılar. Orada da uzun bir süre köpek sevdik.

Öncelikle yağmurlu olmasa bile çiselemeli bir gündü. Cesaretleri kırılmadan heyecanla kampımıza gelebildiler. Böyle havalara çocukları maruz bırakmak çok önemli bir eğitim çalışmasıdır bana göre. Çocuklarımız böyle havalarda değişen şartlardan haberdar değiller. Düşünsenize ileri yaşına kadar herhangi bir yağmura, çamura maruz kalmayan çok çocuk vardır sanırım. Toprağın çimin, otun ıslandığında ne hal aldığını bilmiyorlar.

Yağmur Okullar için büyük sorun gibi görünüyor. Aileler çocuklarının yağmurla hiç temas etmesini istemiyor. Oysa ki yağmurun önünde ve arkasından doğa çok farklı kokular salgılıyor. Beden zekamızda bu kokuları algılıyor. Sanırım çocuklar böyle havalarda daha özgür hissediyor. Yağmurda daha mutlu olmaları bu sebepten olabilir.

Öncelikle amaçlarını anlamamız gerekiyor. Buraya deli gibi macera için mi gelmişler yoksa sessizce kablumbağaları gözlemek için mi gelmişler.

Macera diye bağırıyorlar hepbir ağızdan. Öyleyse Zipline buna uygun bir yer. Öncelikle öğretmenlerden birini zıplattık. Çocukların bağırmasını görmeliydiniz. Biz zipline üzerinde çocukların kendilerinin güvenlik unsurlarına dikkat etmesini çalışıyoruz. Çocuklar arasında buna dikkatini toparlayamayan olmasın diye çok emek harcıyoruz. Eğer onlar kendi sorumluklarını alamayacaklarsa bu tür etkinliklerin çocuklara hiçbir faydası yoktur.

Adrenalin seviyeleri bizler gibi yükselmiyor olsa da kendilerine olan güven çok artıyor.

Daha sonra bir ekip gıda yetiştirdiğimiz alanlarda gezi yaparken diğer ekipte solucanlarımızla tanışıyor. Solucanların en ilgi çeken tarafı ürettikleri toprak. Gübrenin kıymetine çok şaşırıyorlar. Tabii eve götürdükleri saksılarına bolca solucan gübresinden koyuyorlar.

Tabii bunları yapmak için Permakamp’ın büyük alanında gerekli yere gitmek için bile biraz yürümek gerekiyor. Bu arada dikkat dağıtıcı birçok keşifte geliyor tabii. Birden görünen salıncak, üzerinden geçilen köprü gibi.

Tüm çocuklar evlerine sahiplendikleri birer Soğan saksıları ile gittiler. Umarım aileleri de onlara yardım eder ve bu yaşta evlerinde ilk gıdalarını yetiştirip koparım yemek aşamasına gelebilirler. Çünkü evde gıda yetiştirmek çok önemli.

Alpay Oğuş

Permakamp 10.05.2019  – Öğretmenimiz Doğa

 

Read 6707 times Last modified on Friday, 24 May 2019 12:32

Haber Postası

captcha 

Hakkımızda

S.S.Permakamp
Riva Tüketim Kooperatifi

V.D. - Zincirlikuyu 7280400079
Adres - Gülbahar Mh. Avni Dilligil Sk. Akün Apt. No:20/4
İletişim : info@permakamp.com