02 Nov

Serbest Gezen Bir AnaOkulu - Atölye Çocukevi - Orman Yürüyüşü Ve Toprağı Çapalamak

Atölye Çocukevi Bizimleydi Bugün.Bugün Serbest Gezen Çocuklar Programı’na ilk dahil olan okullardan biri olan Atölye Çocukevi’ni ağırladık. Üçüncü senemizin ilk buluşmasında tekrar bir araya geldiğimiz için çok heyecanlıydık. Bazısı yeni, bazısı ise bizi yakından tanıyan çocuklar, hep birlikte bir heyecan başladık güne. Başlangıçta, mümkün olduğunca çocukların ritmine uygun hareket etmeye gayret ettik. Büyük gruptaki çocuklar, öğretmenleri Inga ve Mehmet’le birlikte orman yürüyüşüne çıktılar. Bu sene, Atölye Çocukevi ile yapmaya başladığımız ve başka okullarla da yapacağımız bir uygulamanın ikinci yılındayız.

Permakamp kurucu ailelerinin çocuklarından biri, kendinden en az iki yaş küçük çocuklara eşlik ediyor. Benim oğlum Eren iki yıldır Atölye Çocukevi’nin ziyaretlerinde bize katılıyor örneğin. Hem kendi deneyimlerini aktarıyor, hem de ormandaki rahatlığı, dışardaki köpeklere yaklaşımı, alet kullanırken gösterdiği dikkatle, çocuklar tarafından kendi yaşlarına yakın biri olarak daha bir dikkatle izlenip kabul görüyor. Bu iki tarafı da besleyen bir deneyim; büyük çocuk hem kendinden küçüklere yardım etmeyi, ortaklık geliştirmeyi öğreniyor hem de yaptıklarından büyük gurur duyuyor; küçük olan çocuk da kendi yaşına yakın birini daha büyük bir hevesle takip ediyor, hem de yakın akranından çok daha kolay öğreniyor. Bugün büyük grubun orman yürüyüşüne Eren eşlik etti. Grubun önünde ilerledi orman yürüyüşünde. Önlerinde kendi yaşlarına yakın bir çocuk olduğunda, küçükler hep daha bir hevesle yürüyorlar. Eren bizim rehber köpeklerin idaresini de sağlayabiliyor önden yürüdüğünde. Büyük grup orman yürüyüşündeyken, biz de ortanca grupla Permakamp arazisinde gün akışına dalıyoruz usulca. 15 dakikalık bir serbest oyun zamanı ile başlıyoruz. Bazılarımız etrafı yavaş yavaş anımsıyor, bazılarımızsa ilk defa görüyor. Oyun zamanının ardından açık sınıf çalışmasına geçiyoruz. Hava güzel, açık alanda çalışabiliriz rahatlıkla. Açık sınıf çalışmasının amacı, öğretmen ve çocuk ilişkisini, onların birlikte öğrenme ve uygulama egzersizlerini, Permakamp ortamında desteklemek  ve bunun için alanlar oluşturmak. Ekim ve Kasım ayları boyunca çocuklarla arazide su elementi ile ilgili işlere dalacağız.

Gölet kazacağız, balçıktan bir enginar yatağı hazırlayacağız, su hasadı hendeklerini temizleyeceğiz. Öğretmenler de buna paralel olarak benzer konular çerçevesinde kitaplar karıştıracaklar öğrencileriyle birlikte. Bu kitap karıştırmalar ve bizim alandaki uygulamalarımız birbirlerine destek olacaklar. Bu ikili çalışmalardan çocuklara kalanlar ise her çocuğa göre farklı olacak tahminen. Açık sınıf çalışmasının ardından çocuklar iki ekibe ayrılıyorlar. Nesrin’le turşu kuracak ekip ve bahçede benimle çalışacak ekip. Gelecek ayki buluşmamızda turşu kuranlar bahçede çalışacak, bahçede çalışanlar ise turşu kuracaklar. Mutfak çalışmaları bizim için çok önemli. Çünkü aslında Serbest Gezen Çocuklar Programı’nda biz, Permakamp işleyişini kendimize örnek alıyoruz. Mevsime uygun sebze ve meyveler yemek, temiz gıda üretmek, kilerimizi kışa hazırlamak Permakamp için olmazsa olmaz. İşte bu yüzden çocuklarla her yıl mutfak çalışmasına turşu kurarak başlıyoruz. Mevsim dönümündeyiz; eski usul kışa hazırlığı birlikte deneyimlemek, bunun üzerine konuşmak, ve turşuyu kurarken havuç kemirmek için en uygun zaman J  Mutfakta turşu kurulurken, biz bahçede ilk iş, çapaları elimize alıyoruz ve güvenli çapa kullanma dersine başlıyoruz J. Evet bu en önemli başlangıç noktamız. Tüm yıl çapa kullanacağız zira.

Kendimize veya arkadaşlarımıza zarar vermeden çapa kullanmayı öğrenmeliyiz tez zamanda.  Gerçek bir alet kullanma deneyimi ve sorumluluğu çocuklar için çok kıymetli. Benim çapaya giriş dediğim uzun çalışmanın ardından, hem gölet hazırlığına hem de enginar kökleri için balçık bir alan oluşturmaya girişiyoruz. Zaman gelip geçiyor. Öğle yemeği zamanı. Orman ekibi de yürüyüşten dönüyor. Çorbalar ve çantalardaki sürpriz yemeklerle birlikte keyifli bir öğle arası. Öğle yemeğinin peşi sıra, serbest yani yapılandırılmamış oyun zamanı başlıyor yine; her çocuk canının çektiği alanda kendi istediği şeyi yapıyor. Yemek yemek ve oyun oynamak için zaman bol, saat 12-13 arası kamptayız hep beraber. 13:15 suları bu defa ortanca grup benimle beraber ve öğretmenleri Selin ve Ezgi’nin eşliğinde orman yürüyüşüne çıkıyorlar.

Permakamp arazisinin dışında yaşayan köpekler var. Belediye aşılayıp serbest bırakıyor bu köpekleri. Biz de elimizden geldiğince besliyoruz bu köpekleri dışarda. Köpekler bir gruba ait olma ve dostluk peşindeki vefakar canlılar olarak, biz ne zaman çocuklarla orman yürüyüşüne çıksak bize eşlik etmeye bayılıyorlar. Sakin ve yumuşak başlılar. Ama çocukların bazıları elbette köpeklerle yakın temastan hoşlanmıyor; kimilerini ise zor tutuyoruz, neredeyse köpeklerin boynuna sarılacaklar. Güvenli bir mesafeden köpekleri ve arkadaşlarının köpeklerle kurduğu rahat ilişkileri gözlemleyebilme fırsatı, köpeklerden korkan çocuklar için değerli bir süreç. Köpeklere karşı korkuyla başlayan ilişki zamanla yumuşayıp dostluğa dönüşebiliyor. Bunun için orman yürüyüşü bulunmaz bir fırsat... Biz ormanda köpeklerle yürümenin yöntemlerini öğrenmeye çalışaduralım, büyük grup arazide bizim arkamızdan 15 dakika daha serbest oyun oynadıktan sonra öğretmenlerinin eşliğinde arazide bir keşif gezisine çıkıyorlar. Keşif gezisinin ardından turşu ekibi ve bahçe ekibi olarak iki gruba ayrılmışlar. Bahçe ekibindekiler, gölet alanını kazarken farklı taşları bulma hazine oyununa dalıp uzun uzun çalışmışlar. Gün birbirine bağlanan işlerden oluşan yumuşak programıyla tamamlanıyor. Çocuklar yorgun ve keyifli servislerine biniyorlar...

Güneş Savaş

Read 7808 times Last modified on jeudi, 22 novembre 2018 12:37

Haber Postası

captcha 

Hakkımızda

S.S.Permakamp
Riva Tüketim Kooperatifi

V.D. - Zincirlikuyu 7280400079
Adres - Gülbahar Mh. Avni Dilligil Sk. Akün Apt. No:20/4
İletişim : info@permakamp.com