02 Dic

Öğretmenleri Doğa Olan Bir Okul - Anakent Koleji 1. Sınıflar – Havalar Soğudu Kuşları Beslemek Gerek

Tam kadro geldi yine 1. sınıflar. Hava soğukmuş, çamurmuş,  ıslanmakmış, sobada ısınmakmış, her şey mutluluk bu çocuklar için. Havanın soğuk olmasına aldırmadan bir çoğu dışarıda kahvaltı etti yine. Bazıları ise dome’daki sıcaklığa hayır diyemeyip soba yanında yediler yemeklerini. 

Çamurdan vazgeçemiyor çocuklar. Yine kova kova su taşındı çamurla oynamak için. Tırmandılar, ağlarda keyif yaptılar. Zip line’a rağbet her zamankine göre azdı. Başka oyunlar kurmayı öğreniyor gibiler. 

Yeni yollar keşfettiler yan tarlaya geçmek için. Burada köprü varmış diye mutluluktan zıplıyordu kızlardan biri en son gördüğümde. Tuvaletini yerini bulamayan arkadaşlarına yardım eden çocuklarsa zaten klasiğimiz oldu. Ben gösteririm öğretmenim, siz merak etmeyin! 

Bu sefer köpeğimiz Laby de var yanımızda. Çocukları çok sever Laby. Çocuklarda onu çok sevdi. Neredeyse bütün gün hiç sıkılmadan bütün çocuklarla oynadı. Gerçi top oynayanları bezdirmiş biraz ama ne yapsın havada bir top gördüğünde dayanamıyor zıplayıp yakalıyor bu köpek. 

Bu ay konumuz kışa giriş. Kışın biz neler yapıyoruz, çevremizde neler değişiyor. Hayvanlar ne yapıyor, kışa nasıl hazırlanıyorlar, böcekler nereye kayboluyor diye soruyoruz hep beraber. Göçmen kuşlar gitti ama Permakamp’ın kuş cıvıltıları hala devam ediyor. Onlar bir yere gitmemiş. O zaman beslemek lazım onları da bu soğuk havada. Diyorlar ki çocuklar: Yemlik yapalım!

 Kollar sıvanıyor başlanıyor kuş yemlikleri hazırlanmaya. Uzun süren bir iş bu, sabırla beklemek gerekiyor harcı hazırlayabilmek için. Çeşit çeşit tohumlar asılıyor ağaçlara daha sonra. Kuşlarımız hep burada kalacak… 

Ormanda olanlar ise kış gözlemlerinin ve yürüyüşlerinin yanında halat çekme oynadılar. Bir sürünün geçişini de izlemişler şaşkınlıkla. Kampa geri geldiklerinde nasıl da çektiklerini anlatıyorlar halatı ve de koyunların seslerini. 

Ya yemlik yapanlar? Ormandan gelen arkadaşlarına heyecan içinde yemliklerini nasıl yaptıklarını anlatan çocuklar da var bugün burada. Kuşlarımızla beraber onların neşe dolu sesleri de hep olacak bu ağaçların arasında. 

Yine bir günü daha kapadık 1. sınıflarla. Öbür ayı heyecanla beklediklerini söyleyerek ayrıldılar bugün de kamptan. 

Esin Kuşluoğlu

02.12.2019

 

 

Read 6997 times Last modified on Giovedì, 05 Dicembre 2019 21:15

Haber Postası

captcha 

Hakkımızda

S.S.Permakamp
Riva Tüketim Kooperatifi

V.D. - Zincirlikuyu 7280400079
Adres - Gülbahar Mh. Avni Dilligil Sk. Akün Apt. No:20/4
İletişim : info@permakamp.com