09 Dic

Öğretmenleri Doğa Olan Bir Okul - Anakent Koleji 2. Sınıflar – Çamurun Modası Geçmiyor

Kampa üçüncü gelişleri 2. sınıfların. Hava şanslarına yine yağışsız ama soğuktu. Çantalarını bırakıp koşarak dome’a girdiler. Tabi içerde soba yanıyor. Şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar; “Aaa burada ateş yanıyor”. Soba kelimesini daha önce duymamış olanlar var içlerinde. Yanansa kuzine; kuzine kelimesinden hiç bahsetmedim zaten. Önce soba kelimesini öğrendiler. 

Soğuk hava yetişkinlerde olanın aksine çocuklar için problem değil. Kahvaltısını içerde soba yanında etmek istemeyen bile oldu. Yine serbest zamanlarında dışarıda oynadılar. 

Bu ay konumuz kışa giriş. Kışın biz neler yapıyoruz, çevremizde neler değişiyor. Hayvanlar ne yapıyor, kışa nasıl hazırlanıyorlar, böcekler nereye kayboluyor diye soruyoruz hep beraber. Göçmen kuşlar gitti ama Permakamp’ın kuş cıvıltıları hala devam ediyor. Onlar bir yere gitmemiş. O zaman beslemek lazım onları da bu soğuk havada. Diyorlar ki çocuklar: Yemlik yapalım! 

Bu sefer içerde yaptık yemliklerimizi. Herkes sofralara kuruldu ve güzel bir muhabbet eşliğinde başladılar yemlikleri hazırlamaya. Yemliğini bitiren koşarak dışarı fırladı yemliği bir yere asmak için. Bir de baktık ki geçen haftadan yaptığımız bazı yemliklerin üzerindeki yemler yenmiş. Hepimiz çok mutlu olduk. 

Yemek yedikten sonra bulaşık yıkama kısmı hep bir şaşkınlık çocuklar için. Bir kısmı rahatlıkla yapıyor, bir kısmı devamlı unutuyor. Oyun ağır basıyor. Ama tabağını unuttuğunu söylediğinizde çok önemli bir iş söylemişsiniz edasında ciddiyetle gidip yıkıyorlar tabaklarını. Sorumluluklarını alan çocuklara dönüşüyorlar burada yavaş yavaş. 

Serbest zamanlarında aralarında dolaşırım çocukların. Bu sefer hazırda kurulu olan ekipmana yönelmediklerini fark ettim. Kimisi top oynamaya gitti (Bu ayı top oynama ayı ilan etmişler öyle dediler.) kimisi ağlarda oyun oynadı, kimisi tabiî ki yine çamura koştu. Ama bu sefer kendilerine başka çamur alanları belirlediler. Ufak kanalların içindeki çamurlarla oynamaktan çok keyif aldılar ve gururla gösterdiler. Öğretmenim bakın! Çamur bulduk! 

Bu çamurun modası hiç geçmeyecek anlaşılan. 

Bu sefer ekiple beraber ormana gittim. Kokina namı diğer yılbaşı çiçeği toplayan insanları gördük. Kokinanın nasıl hazırlandığını ve toplandığını öğrendik. Sarmaşıklarda sallandık, çamurdan kaydık, mantarları ve mantar misellerini inceledik, farklı yaprakları araştırdık. Ormanın çocuklar üzerindeki sağaltıcı etkisi şaşılacak düzeyde. 

Az kişi oldukları için daha sakin geçen bir günün ardından yine kocaman gülüşlerle uğurladık 2. sınıfları.  

Esin Kuşluoğlu

09.12.2019

 

 

Read 6807 times Last modified on Sabato, 14 Dicembre 2019 23:34

Haber Postası

captcha 

Hakkımızda

S.S.Permakamp
Riva Tüketim Kooperatifi

V.D. - Zincirlikuyu 7280400079
Adres - Gülbahar Mh. Avni Dilligil Sk. Akün Apt. No:20/4
İletişim : info@permakamp.com