05 Mar

Zeytinliboğaz Kuru Sele Zeytini neden çok lezzetli ve aroması özel?

 

Yöremiz erkenden kış soğukları ile tanışmaktadır.Kar üzerine örtü sererek zeytin toplamışlığımız çoktur.Havaların hızla soğuması ile birlikte zeytin ağacı kendisini don zararından korumak için bünyesinden suyu uzaklaştırır.Kuru madde oranı yükselir.Yağ oranı belirginleşir.Zeytinliboğaz kuru sele zeytini Lezzetleşir.

Soğuk rüzgarların başlaması ile birlikte meyvelerin ve yaprakların bünyesinden çekilerek kökler vasıtasıyla uzaklaştırılan fazla su sonucu yapraklarda sararma olurken meyvelerde de kırışma meydana gelir.Bu kırışmaya zeytinci ağzı ile kıvırcıklaşma deriz.Mevki olarak sert rüzgarların estiği doğal vadi olan Zeytinliboğaz’da bulunan zeytin ağaçlarımız diğer yörelere göre erken kıvırcıklaşır. Bu sebeple zeytinlerimiz sele zeytini için daha erken uygun hale gelir. Çok az kaya tuzu ile zeytin için hazırlanmış varilde veya keten çuvalda daha kısa sürede acılığı giderilmiş, tuz oranı düşük, kuru sele zeytinleri elde ederiz. Zeytin sağlıklı bir yaşamın temel taşlarındandır. Birleşimindeki antioksidan, vitamin ,mineral ve proteinler ile beslenmemizde önemli bir öğedir.Salamura zeytinlerimiz düşük oranda tuz ile üretilirken, sele zeytinlerimizde de düşük oranda tuz kullanırız.Zeytinliboğaz kuru sele zeytini Tuz oranımız %7 civarındadır.Kaya tuzu zeytinlerimiz için tercihimizdir.
Titizlikle hasat edilen ve kuru sele zeytini olarak üretilen Zeytinliboğaz zeytinlerimizi tenekelenmiş olarak temin edebilirsiniz.

Selçuk Şahin

Read 12170 times Last modified on Mercoledì, 14 Febbraio 2018 14:59

Haber Postası

captcha 

Hakkımızda

S.S.Permakamp
Riva Tüketim Kooperatifi

V.D. - Zincirlikuyu 7280400079
Adres - Gülbahar Mh. Avni Dilligil Sk. Akün Apt. No:20/4
İletişim : info@permakamp.com