17 Dic

Hızlı iyileşme ve ilikli jelatin.

Kemik iliği yüksek oranda yağ ve bir çok besleyici madde ve mineral içermektedir. Kemik ve ilikli jelatinli et suyu pek çok kültürde sağlıklı ve şifalı bir yemek olarak kullanılır. Kemik iliği, doğru beyin fonksiyonları için gerekli olan omega-3 yağ asidi için mükemmel bir kaynaktır. Aynı zamanda vücudun diğer proteinlerini yapmak ve onarmak için kullanılan bir amino olan iyi bir glisin kaynağıdır. Kemik iliği önemli mikro elementler: selenyum, magnezyum, kalsiyum, demir, fosfor, çinko, manganez ve ayrıca hasarlı dokuları ve bağırsak astarını yeniden inşa etmek için kollajen içerir.

Protein açısından zengin gıdalar, vücudunuzdaki her hücre için yapı malzemesi olan amino asitlere ayrılır. Sağlıklı kemik iliği ve diğer dokular için her gün ortalama 46 ila 56 gram protein gerekmektedir.
Kemik iliğinin temel fonksiyonu, vücudumuzun her yerine oksijen taşıyan demir içeren hücreler,kırmızı kan hücreleri üretmektir. Günlük diyetinizde yaklaşık 10 ila 20 miligram demir almalısınız. Hamilelikte, günlük minimum 27 miligram demire ihtiyaç duyulmaktadır. Utah Üniversitesi, vücudunuzun diyetteki demirin yaklaşık yüzde 10’unu absorbe ettiğini ve çoğunun kırmızı kan hücresi üretmek için kemik iliğiniz tarafından kullanıldığını belirtiyor.

Karaciğer gibi sakatat etleri, kanatlı hayvanların etleri, balık ve kabuklu deniz hayvanları gibi hayvan kaynakları, vücudunuz tarafından daha kolay absorbe edilen heme demir içerir.
Johns Hopkins Medicine, B vitamini folik asidinin ,kemik iliğinizin kırmızı kan hücreleri üretmesi için de şart olduğunu belirmiştir. Bu besin maddesinin eksikliği megaloblastik anemiye yol açabilir, ki bu sebeple kemik iliği büyük ve anormal olarak gelişen kırmızı kan hücreleri üretir. Ayrıca vücudumuzdaki hücrelere yeterli oksijen ve besleyici maddeleri taşıyamayan daha az kırmızı kan hücresi üretir. Erişkinlerin, kahverengi pirinç, brokoli, brüksel lahanası, ıspanak, nohut ve hububat gibi gıdalardan her gün 0.2-0.4 miligram folik asit almaları gerekir.
Kemik iliğinize ayrıca, oksijene bağlanan kırmızı kan hücrelerindeki madde olan hemoglobin oluşturmak için vitamin B-6 – piridoksin gerekir. Bu vitamin diğer B vitaminleri gibi, kemik iliği de dahil olmak üzere her hücrenin idaresi için enerji üretmede rol oynar. Bu vitaminin her gün 1.2 ila 1.4 miligramını diyetinizde almanız gerekir. Bunun için en iyi kaynaklar kümes hayvanları, balık, yumurta, tam tahıllı süt, süt, patates ve hububatlardır.
Klinik beslenme uzmanı Dr. Daniel Auer, hemen hemen her kültürün bir şekilde kemik temelli yiyecekleri kullandığını belirtti. Çinliler böbrek ve sindirim fonksiyonlarını desteklemek ve kan üretimi için kemik kullanıyorlar. Weston A. Price Vakfı, North Carolina dağındaki Hint nüfusundan bir başka örnek vererek onlar diyetlerinde büyümekte olan çocuklarını beslemek için kemik iliğine değer verdiklerini belirtmiştir.

Hızlı iyileşme ve ilikli jelatin

Jade Enstitüsü tamamlayıcı iyileştirme merkezinde öğretim görevlisi olan Cindy Micleu, kemik iliğinin miyeloid ve lenfoid kök hücreleri içerdiğini belirtmektedir.Micleu’ya göre , Kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin temellerini teşkil eden bu hücreler bağışıklık geliştirir, kan pıhtılaşmasına yardımcı olur ve hücrelere oksijen sağlar. Pişirilen kemik suyunda bulunan Jelatin üzerinde protein açısından zengin bir madde olan kollajen bulunur ve kollajen vücudun onarımına yardımcı olmaktadır. Kollajen eksikliği zayıf yara iyileşmesi, kolay morarma ve kanamalara neden olabilir. Kemik iliğindeki kollajen, vücudun yeniden yapılandırılmasına yardımcı olabilir.

Auer, irritabl bağırsak sendromu, çölyak hastalığı, gluten tolere edilmezliği ve bağırsak sendromu gibi inflamatuar koşullardan muzdarip hastalarına kemik iliğini önermektedir. Kemik iliği kollajeni, sindirim bozuklukları olan ya da diğer gıdalarla ilgili sindirim problemleri yaşayan insanlar için, hasarlı dokuları ve bağırsak astarını yeniden inşa ederken sağlıklı beslenme sağlayabileceğini belirtmektedir. Kemik iliğinin bağışıklık kazandırma yetenekleri, bu olumsuzlukların üstesinden gelmeye çalışan insanlar için iyileşme sürecini hızlandırarak yardımcı olabilir.

İsveçli bir onkolog olan Dr. Astrid Brohult, lösemiye yakalanan çocuklara, 1950’lerde, radyasyon terapisi ile tahrip olan beyaz kan hücrelerini yenileyeceklerini umarak buzağıların kemik iliğini, uyguladı. Kemik iliği uygulandıktan sonra bazı çocuklar az gelişme olurken; Bir çoğunun artmış enerji ve beyaz kan hücresi normalizasyonu sağlanmıştır. Brohult,konuyla ilgili on yıl süren bir araştırmayı yaptıktan sonra buzağıların kemik iliğinde alkilgliserol (AKG) adı verilen bir grup bileşiği izole etmiş ve beyaz kan hücresi üretiminin normalleştirilmesinden sorumlu olduklarını keşfetmiştir.

Düzenleme-Çeviri:Selçuk Şahin

Read 15425 times Last modified on Mercoledì, 14 Febbraio 2018 16:49

Haber Postası

captcha 

Hakkımızda

S.S.Permakamp
Riva Tüketim Kooperatifi

V.D. - Zincirlikuyu 7280400079
Adres - Gülbahar Mh. Avni Dilligil Sk. Akün Apt. No:20/4
İletişim : info@permakamp.com