19 Dez

MULCH TERAPİ

Güneşli bir aralık ayı haftasonunda Permakamp'da birkaç kişi bir araya geldik. Keyifle filizlenmiş buğdaylarımızı, baklalarımızı ve bezelyelerimizi seyrettik. Tam 1 ay 1 hafta olmuş tohumları atalı. Nerdeyse her hafta araziye gittik ve adım adım seyrettik doğanın bu muhteşem işleyişini. Yüzlercesi bir avuca sığarken şimdi her biri bir filiz. Tabiki kurdun, kuşun payına düşenlerden kalanlar. Bu keyfin tarifi yok her hafta sadece ne kadar büyüdüklerini görmeye gitmek bile her şeye değer.

Tabiki haftalık soğan ekimini ihmal etmedik. Hem çok soğan almışız, hem de çok tembeliz. Bu rutin daha ne kadar devam eder bilmiyorum. Ama daha var elimizde.

Bu haftaki tema kompost hazırlamaktı. Hem sayıca az olmamız, hem de arazideki ekinlerimizle fazla vakit geçirmemiz nedeniyle kompost konusunda çok yol alamadık. Daha önceki çiftçiden kalan biber ve patlıcanların sökümünde artık küçük çaplı ağaca dönüşmüş patlıcanlar bizi yavaşlattı. Ama söktüklerimiz bir saman balyası üzerine oturarak kütük üzerinde kıymak tam bir terapi gibiydi. Gerçekten saatlaerce yapılabilecek ve sizi sizden alıp götürecek bir iş. 

Bir de işin sosyal ağ oluşturma yanı var. Alıyorsunuz saman balyalarını bir çember şeklinde dizip oturuyorsunuz. Her biriniz önünüze bir kütük alıp satırlarla bir yandan sökülen bitkileri kıyarken diğer yandan da koyu bir sohbete dalıyorsunuz. Yanında da artık ortamın durumuna göre çay, kahve veya bira iyi gider. Açık havada eşsiz bir terapi saatlerce yapılabilir. İster kendinizi, ister çemberi dinliyorsunuz. Bir gram fosil yakıt yakmıyorsunuz. Ama vücudunuzdaki fazla yağları yakıyorsunuz. Tek girdisi temiz hava, çıktısı bol sonuçta oluşan kompost ise arazinizi zenginleştiriyor.

Chapa Yogadan sonra Much Terapi. Teknik konuşuyoruzki şehirli de anlasın :)

Zafer Agah Koçer

Read 13555 times Last modified on Mittwoch, 23 September 2015 13:27

Haber Postası

captcha 

Hakkımızda

S.S.Permakamp
Riva Tüketim Kooperatifi

V.D. - Zincirlikuyu 7280400079
Adres - Gülbahar Mh. Avni Dilligil Sk. Akün Apt. No:20/4
İletişim : info@permakamp.com