05 Mär

Zeytinlibogaz Çiftliği Hakkında

Zeytinliboğaz Çiftliği 1970 li yıllarda kurulmuştur. Hayvancılık ,meyvecilik, sebzecilik, zeytincilik gibi faaliyet alanlarına ,sahip aile çiftliğidir.2008 yılında sahibinin yaşlanması ile tarafımıza devredilmiştir. Sürekli araştırıp, gözlemleyip  okuyarak kendimizi geliştirdiğimiz gibi ,çiftliğimizin ve çevremizin bize verdiği fikirleri  çiftliğimizde uygulayarak  yeni pratikler kazanmaktayız.

Doğal üretim metodları ile Zeytinliboğaz Çiftliği yeniden tasarlanmakta ve geliştirilmektedir.Permakültür okumaları yapmaktayız.Yağmur suyu hendekleri ,zeytin ağaçlarının altında yeşil gübre ve kazlarımız ve koyunlarımız için taze yem olarak kullandığımız yonca başardıklarımızdan bazıları. Açıkta tavuk yetiştiriciliği,Meşe külü ile zeytinyağı sabunu yapımı ,Doğal sele ve salamura zeytin üretimi,erik,elma ,vişne ,üzüm ,Trabzon hurması kurusu üreticiliği,şekersiz kuşburnu,böğürtlen  vs.marmelat,meyvesuyu  üretimleri yanısıra çiftliğimizde konaklama için de adımlar atılmaktadır.Marangozluk ve taş ,kerpiç işçiliği konusunda pratikler kazanmaya başladık.Bu pratikleri ziyaretçilerimiz ile de paylaşmak istiyoruz.Doğada çoğumuzun çok az bildiği bir yaşam var.Onu keşfetmek,zarar vermeden doğal malzemeler ile barınaklar yapmak,canlıları tanımak,bitkileri tanımak ruhumuzda birçok güzelliği barındırarak arınmamızı sağlıyor.Motivasyon kaynağımız doğanın ta kendisi aslında.

Sahip olduğu doğa ile oksijen yönünden zengin ve çok çeşitli bitki örtüsüne sahip Zeytinliboğaz Çiftliği’nde yılın 12 ayı keyifli ve sağlıklı zaman geçirilebilmektedir.Sürekli marangozluk,bahçe bakımı,  fide ve çiçek yetiştiriciliği, yem bitkisi yetiştiriciliği,  arıcılık, aşılama, kanatlı veya küçükbaş hayvan bakımı ,turşu konserve reçel marmelat yapımı, ekşi mayalı ekmek ,pide yapımı,doğal aromatik bitkilerden şerbet yapımı gibi deneyimler çiftliğimizde sizi bekliyor.

Çocuklar kendilerini geliştirdikleri,oyun oynayarak öğrendikleri ,doğayı tanıdıkları çocuk alanlarımızda hayal dünyalarının sınırsızlığını test ediyorlar. Yumurta toplayan, kiraz toplayan, oğlaklarla beraber zıplayan, kaz,  ördek  yavruları ile beraber su ile oynayan çocuklarınızın mutluluğu yemyeşil tepelerde yankılanacak.

Ürettiklerimizi ve öğrendiklerimizi konuklarımızla paylaştığımız çiftliğimizde yeni deneyimleri birlikte kazanmak için sizleri bekliyoruz.

Selçuk Şahin

Read 11774 times Last modified on Mittwoch, 14 Februar 2018 15:09

Haber Postası

captcha 

Hakkımızda

S.S.Permakamp
Riva Tüketim Kooperatifi

V.D. - Zincirlikuyu 7280400079
Adres - Gülbahar Mh. Avni Dilligil Sk. Akün Apt. No:20/4
İletişim : info@permakamp.com