05 Mar

Zeytinlibogaz Zeytinyağının Faydaları

Zeytinliboğaz zeytinyağının faydalarını anlatmak için önce zeytinlerimizin bulunduğu Zeytinliboğaz vadisini anlatmak lazım.Etrafımızda güney sırtta karaçam ormanları, kuzey yani güneye bakan sırtlarda ise yabani zeytin ağaçları,sandal ağaçları,ardıç ağaçları bulunur.

İki vadinin kesiştiği yerde rakım 230 dur.550 metrelere kadar yükselen tepeler ve 120 rakımlara kadar düşen ovamızın arasındaki vadide bulunan çiftliğimizde hava akımı yüksektir.Oksijen oranı çevremizdeki likenlerden anlaşılmaktadır ki çok yüksektir.Su kaynağımızda bulunan kalsiyum karbonat zeytinlerimizin sert ve sağlıklı olmasını sağlamaktadır.Bulunduğumuz bölgede çeşitli kaynaklara göre Doğu Roma ve onunda öncesinde Helenistik M.Ö. 334 – 30 döneme ait kalıntılar bulunmuştur.Zeytinden bir çok alanda faydalanmış olan bu toplumlar ,zeytinyağından şifa kaynağı olarak bahsetmişlerdir. Zeytinyağının toplum sınıflarına göre en kalitelisinden düşük kaliteliye göre kullanan Romalılar bir çok alanda faydalanmışlardır.

Bölgemizde bulunan yabani zeytin (delice) popülasyonu, eski yerleşimlerin bizlere mirasıdır. Zeytinliboğaz zeytinyağımızda en doğal hali ile izini sürdüğümüz lezzet, aroma ve şifa kaynağımız ekolojik mirasımızdan gelmektedir. Şifa zeytinlerimizin içerisinde bulunan yüksek orandaki polifenolden kaynaklanmaktadır.Kayaların içinde püyner dediğimiz çalıların içerisinden fışkırmış bulunan deli zeytinlerimiz, kökleriyle serinlerden ,yapraklarıyla rüzgarlardan şifa biriktirmektedirler.Verdikleri mücadele,gösterdikleri direnç onları daha güçlü kılmakta ve bizler için kıymetli olan polifenolden zengin deli zeytinler vermektedirler.Bazıları aşılı,çoğunluğu aşısız deli zeytinlerimizden ürettiğimiz harman zeytinyağımız yüksek oranda polifenol içerir.Zeytinyağında yakıcılık veren oliakantal maddesi anti romatizmal hastalıklarda kullanılır. Bu tip maddeler polifenol grubundadır.Polifenoller güçlü antioksidanlardır. Antioksidan kapasitemiz yaşlanmanın karşısındaki direncimizdir.

Yağlar, hücre içi organelleri, hücre membranı ve sinir hücreleri için gereklidir. Vücutta yağ (adipoz) , dokuda depolanır ve gerektiğinde enerji için kullanılır. A, D, E, K gibi bazı vitaminler, yağda erirler. Bu vitaminlerin kana karışabilmesi için, vücutta belli oranda yağ gereklidir.Yağ, özellikle eritrositler ve vücuda giren mikropları, zarı içine alıp yok ederek savunma görevini yerine getiren lenfositler için gereklidir. E vitamini, hem kalp kası üzerine, hem de hormonal salgılar üzerinde çok önemli etki yapar. Hormonal salgılardan daha zor olan büyüme hormonları, cinsel hormonlar, E vitaminiyle eşzamanlı çalışırlar. Biyolojik nedenlere teşhis koyulamadığı zamanlarda hormonal dengesizliklerin giderilmesi için kısır ailelere uzun yıllar E vitamini kürleri yapılmıştır.(bknz.Dr.Zeynep Uğur)

Selçuk Şahin

Read 10966 times Last modified on Mercoledì, 14 Febbraio 2018 15:06

Haber Postası

captcha 

Hakkımızda

S.S.Permakamp
Riva Tüketim Kooperatifi

V.D. - Zincirlikuyu 7280400079
Adres - Gülbahar Mh. Avni Dilligil Sk. Akün Apt. No:20/4
İletişim : info@permakamp.com